نشریه دیلی تلگراف پیش از این فهرستی از قدیمی ترین شهرهای جهان را که زندگی هنوز هم در آنها جریان دارد، منتشر کرده بود و حالااین لیست را به روز کرده است.  شهر تاریخی شوش که در تیرماه سال جاری به ثبت جهانی یونسکو رسید نیز به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان در این فهرست جای گرفته و رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است. در ادامه 20شهر از قدیمی ترین شهرهای مسکونی روی زمین که شهرهای خاورمیانه ای اکثریت آنها را تشکیل داده اند، معرفی خواهند شد.

اریحای فلسطین
اولین سکونت در این شهر به 9 هزار سال قبل از میلاد برمی گردد. اریحا قدیمی ترین شهر جهان است که همچنان زندگی در آن ادامه دارد. باستان شناسان بقایای 20 سکونتگاه باستانی متعلق به 11 هزار سال قبل از میلاد را در این شهر کشف کرده اند. این شهر در نزدیکی رود اردن در کرانه باختری قرار دارد و امروزه حدود 20 هزار نفر در آن ساکن هستند.

جبیل لبنان
اولین سکونت در جبیل متعلق به 5 هزار سال قبل از میلاد است. این شهر با نام جبال به عنوان دومین شهر قدیمی مسکونی دنیا، توسط فینیقی ها بنا شد و سپس توسط تجار یونانی که برای تجارت پاپیروس به این شهر می آمدند، بیبلوس نامیده شد. جبیل دارای سایت های باستانی شامل معابد فینیقی ها، قلعه بیبلوس و کلیسای سنت جان که در قرن 12 توسط صلیبیون بنا شد و یک دیوار مربوط به قرون وسطی است. جشنواره بین المللی این شهر یکی از جاذبه های مدرن گردشگری آن به حساب می آید.

حلب سوریه
حلب، سومین شهر قدیمی مسکونی که با جمعیت 4/ 4 میلیون نفری پرجمعیت ترین شهر سوریه است، حدود 4300 سال قبل از میلاد بنا نهاده شد. با توجه به اینکه محوطه باستانی این شهر در مرکز شهر مدرن آن واقع شده، باستان شناسان دسترسی اندکی به آن داشته اند. این شهر قبل از آنکه بین آشوری ها، یونانی ها و ایرانی ها دست به دست شود، حوالی سال 800 قبل از میلاد تحت حاکمیت امپراتوری هیتی قرار داشت؛ سپس توسط رومی ها، امپراتوری روم شرقی و اعراب به تصرف درآمد و توسط صلیبیون محاصره شد و در دوره ای هم به دست مغول ها و امپراتوری عثمانی افتاد.

دمشق سوریه
4300 سال قبل از میلاد، دمشق به شهری مسکونی بدل شد. برخی منابع تاریخی این شهر را قدیمی ترین شهر مسکونی جهان معرفی می کنند و معتقدند 10 هزار سال قبل از میلاد در این شهر سکونت وجود داشته است. با این حال اکنون این شهر چهارمین شهر قدیمی مسکونی شناخته می شود.
این شهر پس از ورود آرامی ها به یک محل سکونت مهم تبدیل شد. آرامی ها شبکه ای از کانال ها را در این شهر به وجود آوردند که هم اینک زیربنای شبکه مدرن آب رسانی این شهر را تشکیل می دهد. علاوه بر اسکندر، رومی ها، اعراب و عثمانی ها نیز این شهر را به تصرف خود درآوردند. حضور تمدن های گوناگون دمشق را به یکی از مقاصد محبوب گردشگری تبدیل کرده است.

شوش ایران
شوش به عنوان پنجمین شهر باستانی که در حال حاضر نیز مسکونی است، 4200 سال قبل از میلاد نخستین سکونت را به خود دید. این شهر پایتخت امپراتوری عیلامی بود و سپس به تصرف آشوری ها درآمد. پس از آن در دوره هخامنشیان تحت تصرف کوروش کبیر بود و به بخشی از ایران تبدیل شد. شوش مدرن جمعیتی حدود 65 هزار نفر دارد.

فیوم مصر
اولین سکونت در فیوم به 4 هزار سال قبل از میلاد برمی گردد. این شهر در جنوب غربی قاهره قرار دارد و بخشی از شهر کروکودیل پلیس، محل عبادت پته سوخس بود. پته سوخس یک تمساح مقدس بود که به عنوان مظهر خدای سوبک پرستش می شد. فیوم مدرن، شامل بازارهای بزرگ، مساجد و حمام است و اهرام لهین و هوارا در حومه این شهر قرار دارند.

صیدا لبنان
صیدا به عنوان هفتمین شهر قدیمی مسکونی جهان، اولین سکونت خود را 4 هزار سال قبل از میلاد تجربه کرد؛ شهری که در 25 مایلی جنوب بیروت واقع شده و یکی از مهم ترین و قدیمی ترین شهرهای فینیقی ها است. این شهر پایگاهی است که امپراتوری بزرگ مدیترانه ای فینیقی ها از آن برخاست. گفته می شود حضرت عیسی (ع) و سنت پل از صیدا بازدید کرده اند. اسکندر نیز در سال 333 قبل از میلاد این شهر را به تصرف خود درآورد.

پلوودیوی بلغارستان
اولین سکونت در پلوودیو به 4 هزار سال قبل از میلاد برمی گردد. این شهر دومین شهر بزرگ بلغارستان است و پیش از آنکه به شهر اصلی امپراتوری روم تبدیل شود، تحت حاکمیت تراکیان(مردمان هندواروپایی که در زمان باستان در مرکز، خاور و جنوب خاوری اروپا زندگی می کردند) بود. این شهر که هشتمین شهر قدیمی مسکونی دنیا است، پس از آن به دست امپراتوری روم شرقی و امپراتوری عثمانی افتاد و سرانجام به بلغارستان الحاق شد.
این شهر یک مرکز فرهنگی عمده به شمار می رود و از جمله آثار باستانی مهم آن می توان به آمفی تئاتر دوران روم و قنات ها و حمام های دوران عثمانی اشاره کرد.

غازی عینتاب ترکیه
3650 سال قبل از میلاد، نخستین سکونت ها در غازی عینتاب به وقوع پیوست. این شهر در جنوب ترکیه و نزدیک به مرز سوریه قرار دارد و تاریخ آن به امپراتوری هیتی برمی گردد. دژ راواندا که در قرن ششم توسط امپراتوری روم شرقی بازسازی شد، در مرکز شهر قرار دارد و موزاییک های مربوط به دوران روم نیز در این شهر کشف شده است.

بیروت لبنان
دهمین شهر قدیمی مسکونی که اکنون پایتخت فرهنگی، سیاسی و اقتصادی لبنان است، 3 هزار سال قبل از میلاد اولین سکونت را تجربه کرد. با این حال کارشناسان معتقدند، بیروت و تاریخچه آن به 5 هزار سال قبل برمی گردد. در حفاری های این شهر بقایایی از تمدن های فینیقی، هلنی، رومی و عثمانی کشف و در نامه هایی به فرعون مصر در قرن 14 قبل از میلاد از این شهر نام برده شده است. بیروت از زمان پایان جنگ داخلی لبنان، به یکی از مقاصد گردشگری محبوب و مدرن تبدیل شده است.

بیت المقدس فلسطین
اولین سکونت در این شهر به 2800 سال قبل از میلاد برمی گردد. بیت المقدس که مرکز معنوی یهودیان و سومین شهر مقدس مسلمانان است؛ موطن مکان های مذهبی از قبه الصخره گرفته تا دیوار ندبه، کلیسای مقبره مقدس (یا کلیسای رستاخیز) و مسجدالاقصی به شمار می رود. این شهر به عنوان یازدهمین شهر قدیمی مسکونی دنیا، در طول تاریخ 23 بار محاصره شده، 52 بار مورد حمله قرار گرفته، 44 بار تسخیر شده و 2 بار ویران شده است.

صور لبنان
اولین سکونت در صور متعلق به 2750 سال قبل از میلاد است. این شهر که زادگاه افسانه هایی از ائوروپه گرفته تا دیدو عنوان می شود، براساس تاریخ هرودوت در حدود 2750 سال قبل از میلابنا نهاده شده است. صور در سال 332 قبل از میلاد پس از هفت ماه محاصره توسط اسکندر فتح و در سال 64 قبل از میلاد یکی از استان های رم شد. امروزه گردشگری اصلی ترین صنعت این شهر است و میدان اسب دوانی آن، مربوط به دوران رم در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

اربیل عراق
اربیل سیزدهمین شهر باستانی مسکونی در جهان است که اولین سکونت در آن به 2300 سال قبل از میلاد برمی گردد. این شهر که در شمال کرکوک واقع شده، طی دوره های مختلف تحت حاکمیت آشوریان، پارسیان، ساسانیان، اعراب و عثمانی ها درآمده است. این شهر یک توقفگاه اصلی در جاده ابریشم بوده و دژ باستانی آن که از سطح زمین 26 متر ارتفاع دارد همچنان خودنمایی می کند.

کرکوک عراق
کرکوک، چهاردهمین شهر باستانی مسکونی، 2200 سال قبل از میلاد به شهری برای سکونت تبدیل شد. این شهر که اکنون در فاصله 250کیلومتری شمال بغداد قرار دارد، در کناره شهر باستانی آرافکا، پایتخت آشور، قرار گرفته بود. مادها و بابلی ها نیز به اهمیت استراتژیک این شهر پی برده بودند. در این شهر که اکنون مرکز صنعت نفت عراق به شمار می رود، بقایای دژهای 5 هزار ساله همچنان قابل مشاهده است.

بلخ افغانستان
پانزدهمین شهر قدیمی مسکونی دنیا، 15قرن قبل از میلاد مسکونی شد. بلخ که به زبان یونانی باستان به باکترا شناخته می شود، در شمال افغانستان واقع است و اعراب آن را«مادر شهرها» توصیف می کردند.
دوران شکوه این شهر بین 2500 سال قبل از میلاد و 1900 سال قبل از میلاد و پیش از ظهور امپراتوری پارس ها و مادها بوده است. بلخ مدرن موطن صنعت پنبه منطقه است.

آتن یونان
اولین سکونت در این شهر به 1400 سال قبل از میلاد برمی گردد. آتن به عنوان مهد تمدن غرب و زادگاه دموکراسی شناخته می شود که هنوز هم در این شهر مشهود است. شانزدهمین شهرقدیمی مسکونی مملو از بناهای تاریخی یونانی، رومی، بیزانس و عثمانی است و همچنان یک مقصد گردشگری بسیار محبوب به شمار می رود.

لارناکای قبرس
لارناکا اولین سکونت را در 1400 قبل از میلاد به خود دید. این شهر (هفدهمین شهر باستانی مسکونی) که توسط فینیقی ها با نام «کیتیون» بنان نهاده شد، به دلیل ساحل زیبا و درختان نخل اش مشهور است. سایت های باستان شناسی و سواحل متعدد این شهر گردشگران را مجذوب
می کند.

تبس یونان
اولین سکونت در تبس متعلق به 1400 سال قبل از میلاد است؛ شهری که رقیب اصلی آتن باستان بود و رهبری اتحاد بویوتی را به عهده داشت. تبس که حالابه عنوان هجدهمین شهر قدیمی مسکونی شناخته می شود، در زمان حمله ایران در سال 480 پیش از میلاد از خشایارشاه حمایت کرد. امروزه این شهر چیزی بیشتر از یک شهر بازاری نیست.

کادیس اسپانیا
قدمت سکونت در کادیس به11قرن قبل از میلاد برمی گردد. این شهر که در زمین باریکی بنا نهاده شده، تا اقیانوس اطلس امتداد یافته و از قرن هجدهم موطن نیروی دریایی اسپانیا بوده است. نوزدهمین شهر قدیمی مسکونی جهان توسط فنیقی ها به عنوان یک مرکز تجاری بنا شد و سپس در حدود 500 سال قبل از میلاد به دست کارتاژها افتاد و به پایگاهی برای فتوحات ایبریایی ها تبدیل شد و سپس تحت حاکمیت رومی ها و موروها درآمد.

کادیس اسپانیا
اولین سکونت در بنارس متعلق به هزار سال قبل از میلاد است. این شهر در کرانه غربی رود گنگ قرار دارد و یک شهر مقدس مهم برای هندوها و بوداییان به شمار می رود. آنچنان که در افسانه ها آمده است، این شهر توسط خدای هندوها «شیوا» 5 هزار سال پیش به وجود آمد، اما پژوهشگران مدرن معتقدند این شهر حدود 3 هزار سال قدمت دارد.

"بازنشر در این وبگاه"

منبع