سر آرنولد ویلسون (۱940 - ۱884) نظامی و دیپلمات انگلیسی در خاورمیانه و هند بوده است. او همچنین بر کشف نخستین چاه نفت خاورمیانه در مسجدسلیمان در سال ۱۹۰۸ نظارت داشته است.
او از سال ۱۹۰۹ تا ۱۹۱۱ کنسول انگلیس در خرمشهر و اهواز بود. از سال ۱۹۱۱ تا ۱۹۱۲ را برای انجام ماموریت تهیه نقشه آینده راه آهن لرستان و فارس گذرانید و از سال ۱۹۱۲ تا ۱۹۱۳ معاون دوم کنسولگری بوشهر بود. وی در سال ۱۹۱۴ با درجه سروانی مامور جبهه جنگ شد. در خلال سال های ۱۹۲۱ تا ۱۹۲۴ نیز ریاست کل امور اداری شرکت نفت ایران و انگلیس را بر عهده داشت. در سال ۱۹۲۴ به شرکت نفت ایران و انگلیس در لندن منتقل شد. چند سال بعد از شرکت نفت استعفا داد و چندی بعد نماینده مجلس بریتانیا شد. ویلسون در جریان جنگ جهانی دوم حین یک پرواز هوایی کشته شد. در اینجا گوشه هایی از سفرنامه او به هنگام دیدار از جزایر خلیج فارس را می خوانید:
ساعتی بعد از حرکت از لنگه به جزیره قشم رسیدیم که شناور چراغ داری در ساحل آن قرار گرفته بود. آثاری را درسواحل آن می دیدیم که نشان می داد دردوره های پیشین، این جزیره شهر پررونقی را درخود جای داده است؛چون این آثار درظاهر بیش ازیک تپه کوچک طبیعی متشکل از سنگریزه هاست، بلکه مجموعه ای از سنگ و مصالح ساختمانی است که در کنار تکه – سفال ها و ظروف شکسته چینی در روی سطح زمین پراکنده شده اند – «یک مرکز مهم تجاری» که نویسندگان قرون میانه اطلاعاتی راجع به آن ارائه داده اند. اما به راحتی نمی توان از تاریخچه و میزان رونق آن اطلاعاتی داد؛چراکه در اینجا هیچ پناهگاه طبیعی یا بندرگاهی دیده نمی شود که در برابر بادهای همیشگی محل، کشتی ها را در خود پناه بدهد و لنگرگاهی طبیعی باشد.
جزیره کیش، هنگامی که بنیامین تودلائی درسال های 1173 – 1164 م ازآن دیدن کرد، ظاهرا در اوج رونق تجاری خود بود. او می گوید که دراینجا، به دلیل نبود چشمه های آب شیرین، هیچ نوع فعالیت زراعی صورت نمی گیرد و ساکنان آن ناگزیر از آب باران برای مصارف خود استفاده می کنند: «این محل بازارخرید وفروش بسیارمهمی را درخود جای داده است؛تاجایی که تجارهندی وتجارساکن دردیگر جزایر کالاهای خود را {برای فروش} به اینجا می آورند. همین طور تجار بین النهرین، یمن و ایران انواع کالارا ازقبیل ابریشم، منسوجات پشمی، کتان، پشم، کنف و...، به اینجا می فرستند وآنها را با کالاهای دیگر تجار معاوضه می کنند. آنهایی که از هند می آیند با خود ادویه می آورند. ساکنان جزیره نیز از طریق دلالی میان دو گروه معاوضه کننده امرار معاش می کنند.»
به نظر می رسد کیش به دلایلی نامعلوم، در قرن چهاردهم میلادی (هشتم هجری قمری)، اهمیت خود را از دست می دهد و از آن پس تجارت کیش به هرموز منتقل می شود. افسانه ای راجع به اولین ساکنان کیش وجود دارد که همان داستان قیس و گربه اش را به یاد می آورد. داستان زیر یکی از روایت ها راجع به این افسانه است: فردی به نام قیس، که پسرزنی بیوه و از ساکنان سیراف بود، با کشتی عازم سفر به هندوستان شد و تنها دارایی او یک گربه بود. او در مسیر خود به سوی هندوستان به جزیره کیش وارد شد. در همین زمان، موش ها به کاخ حاکم جزیره حمله کرده و تعداد زیادی از آنها به انبار غذای حاکم جزیره وارد شده بودند و اشخاصی که برای بیرون ریختن موش ها استخدام شده بودند، خود شریک موش ها شدند. قیس با استفاده از گربه خود توانست این موجودات زیان آور را ناپدید سازد و حاکم جزیره نیز در مقابل، پاداشی به ماجراجوی سیرافی اعطا کرد. قیس از این پس همراه با مادر و برادرش در جزیره ساکن شد «که جزیره {ازاین پس} قیس یا چنان که ایرانی ها می گویند کیش نامیده شد.»
کیش از لحاظ مرکزیت تجارت خلیج فارس جای سیراف را گرفت و در قرن یازدهم میلادی (قرن پنجم هجری قمری) موقعیت سیراف تقریبا مطابق با بندر طاهری کنونی بود که البته بندر طاهری بیش از 112 کیلومتری بالاتر از سیراف قدیم است. در غرب بندر طاهری، ویرانه های بندر سیراف قرون اولیه اسلامی قرار دارد که بیش از 5/ 1کیلومتری در طول ساحل و در سرازیری ارتفاعات امتداد دارد.
اندکی دورتر ازساحل و در دامنه دره هایی که در انتهای ارتفاعات داخلی قرار دارند، آثار دیگری به چشم می خورد که ظاهرا متعلق به پیش از اسلام است. بخشی از این ویرانه ها، در دامنه یک تپه، در محوطه ای به وسعت تقریبا نیم مایل مربع چندین ردیف از سنگ آب های جالب توجه وجود دارد که هنوز راجع به ماهیت و کاربرد آنها تعریفی ارائه نشده است. اولین منبعی که ما را از ماهیت سیراف آگاه می کند مربوط به قرن دهم میلادی ( قرن چهارم هجری قمری) است. در آن زمان دو جهانگرد مسلمان که به هند و چین سفر کرده بودند، گزارش های بدیعی از این مناطق ارائه کرده اند. آنها در روایات خود می گویند که این محل درآن زمان کانون اصلی مبادلات تجاری شرق و غرب و حتی چین بوده است. اصطخری (قرن دهم میلادی / قرن چهارم هجری قمری) می گوید:
«مهم ترین شهر این ناحیه سیراف است، که تقریبا از شیراز بزرگ تر است؛ خانه های آن از چوب ساج یا دیگر چوب هایی است که از زنگبار می آورند. در این باره داستان های زیادی نقل می شود. شهر در ساحل دریا قرار گرفته؛ عمارت های زیبایی دارد و پرجمعیت است. . . واردات آن چوب عود، کهربا، کافور، جواهرات گرانبها، خیزران، عاج، آبنوس، فلفل، صندل، و انواع عطریات و داروهای هندی است.»
در اینجا کشتی های بومی وتونک های چینی در کنار هم لنگر انداخته اند. اهمیت تجاری سیراف را می توان با مطالعه میزان عایدات گمرکی آن ارزیابی کرد، دراین زمینه ابن بلخی {مورخ ایرانی قرن پنجم}می نویسد که میزان این عایدات 23هزارسکه دینارطلابوده است. سیراف، کیش و هرموز، همراه با بصره، در دوران اسلامی مظاهر تجلی تاریخی تجارت خلیج فارس بوده اند. هرکدام از آنها دریک دوره تاریخی، تا زمانی که خلیج فارس یکی ازکانون های ارتباط تجاری شرق وغرب بوده، مرکزیت داشت و این حالت تا کشف دماغه امید نیک ادامه یافت.
با طی مسیری به طول یک صد مایل، تقریبا در مسیر شمال بحرین، به بوشهر، مرکز اصلی نفوذ سیاسی انگلستان در خلیج فارس، می رسیم. ما به ناچار باید در 6 مایلی ساحل لنگر می انداختیم، و جزر و مد نیز تنها می توانست ما را به لنگرگاه داخلی، که سه مایل نزدیکتر به شهر بود، برساند. هر دو این لنگرگاه ها را با اجسام شناور نورانی مشخص کرده اند. روی پرچم کنسولگری نیز نورافکنی نصب شده است. موقعیت و و ضع نابهنجار بوشهر را می توان از مسافت دورمشاهده کرد. این محل دراصل جزیره ای است که یک قطعه خشکی 5/ 14کیلومتری گلی آن را به سرزمین اصلی {ایران}متصل کرده است. این شبه جزیره همان مسامبریای آریانوس است:
«شبه جزیره ای است که در آن باغ های فراوانی است با انواع درختان میوه دار.»
ناوگان دریایی اسکندر نیز از آن دیدن می کند. دراینجا حاکم ایرانی جزایر خلیج فارس و مدیر بلژیکی گمرک ایران ساکن اند. در بندرگاه اصلی، کشتی پرسپولیس که به دست آلمانی ها ساخته شد و تنها باقی مانده ناوگان ناصرالدین شاه است، قرار دارد.
ماموران قرنطینه که انگلیسی بودند – و از طرف دولت ایران به این کارگماشته شده بودند – درعرشه کشتی با ما ملاقات کردند. و با کرجی یا لنج های شکسته و متروکی که متعلق به کمپانی B.I.S.N و جزئی از ناوگان بزرگ ترین قدرت دریایی جهان بود – که برای ارتش انگلستان در این نواحی فراهم شده بود – ما را همراهی می کردند تا اگر اوضاع دریا برای حرکت مابه سمت ساحل و پیاده شدن مساعد نبود از طریق این کرجی به ساحل برویم. بیشترین اهمیت بوشهر به خاطر قرارگرفتن در مسیر پررفت و آمدترین و کوتاه ترین راه تجاری خلیج فارس به شیراز و نواحی مرکزی ایران است. اینکه واژه بوشهر از چه ریشه ای گرفته شده است، جای بحث و بررسی دارد. ریشه این کلمه، آن گونه که در میان عوام رایج است، ابوشهر است که از لحاظ ریشه شناسی زبانی چندان معتبر نیست. دکتر هرتسفلد (1879 – 1948)که راجع به مکان های جغرافیایی و نام های مربوط به عصر ساسانیان بررسی ویژه و دقیقی انجام داده است، این گونه بیان می کند که این کلمه از دو بخش «به» و «اردشیر» تشکیل شده است. او واژه بخت{اردشیر} را که لرد کرزن مطرح می کند، صحیح نمی داند.
و می گوید که نام شهرها در این دوران بیشتر مطابق با نام پادشاهان است. مثل ریواردشیر(ریشهر) و رامهرموز. شبه جزیره بوشهر، محدوده ای ارزشمند درمیان اماکن باستانی، در زمینه باستان شناسی بسیارغنی است. دراین شهر پیش ازاین بررسی و کاوش هایی هرچند سطحی و نسنجیده شده و آثاری نیز از دل خاک بیرون آمده است. اما تا سال 1913م که پیزار کاوش های وسیع وهمه جانبه ای را دراین محل آغاز کرد، کارچندان مهمی انجام نشده بود.
کاوش های پیزار باعث شد که، از لحاظ تاریخی، قدمت سبزآباد {بوشهر} با دوره «کاوش های بوشهر نشان می دهد منطقه مذکور در گذشته های بسیار دور جمعیتی را در خود جای داده است که می توان این گروه انسانی ساکن را پروتو عیلامی نامید. اگرچه در برخی موارد زندگی ابتدایی داشته اند) که متعلق به عصر نوسنگی بودند.»
در دوران اسلامی، سبزآباد ظاهرا خالی ازسکنه شده است و جمعیت آن به نواحی غربی نقل مکان کرده اند؛ جایی که بندر ریشهرباستان قرارداشته است. حدود یک قرن پیش ساکنان این محل نیز، به دلیل افزایش سطح حمل و نقل دریایی درمحل کنونی بوشهر، به آنجا مهاجرت کردند. پس از آنکه لنگرکشتی را بالاکشیدیم، مسیر تقریبی شمال غربی را به سمت راس خلیج فارس در پیش گرفتیم و پس از طی سی مایل دیگر، به وضوح دو جزیره خارک و جزیره کوچک تر خارکو را روبه روی خود مشاهده کردیم.
جزیره بزرگ ترکه محیط آن حدود 12مایل است، ازتپه های کم ارتفاع لم یزرعی تشکیل شده است که ارتفاع آنها به 250 پا می رسد. خارک از بعضی جهات در تاریخ خلیج فارس نقش ویژه ای داشته است. درسال 1753 م، این جزیره مرکز اصلی فعالیت های تجاری هلندیان در خلیج فارس شد؛زمانی که دفتر تجاری خود را دربندرعباس تعطیل کردند و عملااز بصره اخراج شدند. اما تنها چند سالی دراینجا دوام آوردند؛چرا که آنها را میرمهنا بندر ریگی بیرون انداخت. در نتیجه، نفوذ هلندی ها در خلیج فارس به پایان رسید.
پس از آن، انگلستان در حد بسیار ناملموسی کنترل آن را به دست آورد. اندکی بعد از آن، بویمان خود مسوولیت جزیره را به عهده گرفتند؛ اما این وضع باعث آشفتگی امور شد وموقعیت مناسبی را برای دزدادن دریایی فراهم کرد. طی دوره های بعد انگلستان دوبار این جزیره را اشغال وازآن به عنوان پایگاهی برضدایرانی ها استفاده کرد. پیشنهادهایی دریکی دو دوره مطرح شد که، براساس آن، خارک پایگاه اصای انگلستان درخلیج فارس انتخاب شود. درعصرکنونی نیزصاحبان کشتی هایی که به مقصد اروندرود از این نواحی عبور می کنند، عمدتا از ساکنان خارک یا بندر ریگ در سواحل ایران هستند.
خارک، همچنین، تا آنجا که از شواهد پیداست، تاریخ دیرینه ای دارد. در این جزیره گورهای سنگی ای (بیش از60 قبر) وجود دارد. پروفسور هرتسفلد که اخیرا آنها را از نظر باستان شناسی بررسی کرده است، دو دخمه از این مجموعه را، که اندازه بزرگ تر و نیز اشکال ویژه ای دارند، متعلق به قرن سوم میلادی می داند. روی دیواره این گورها نقش صلیب مقدس که از نوع صلیب نسطوری هاست، دیده می شود و همچنین کتیبه هایی نیز که، با وجود محوشدن اکثرنوشته های آن، مشخصا به خط سریانی است. درطول جنگ {جهانی اول}، نیروهایی که در بین النهرین مستقر بودند، به منظور بهره برداری از فلزات خارک که به آنها نیاز فوری داشتند، این جزیره را فتح کردند. اخیرا از این منابع شرکت نفت ایران و انگلیس بار دیگر، بهره برداری می کند که طی 115 سال اول بهره برداری بیش از چهل هزار تن سنگ معدن را به آبادان منتقل کرده است.
دومین صنعت داخلی این جزیره که اهمیت نسبی دارد، صید مروارید است که به طور متوسط یک صد نفر در این حرفه مشغول به کارند. تقریبا روبه روی جزیره خارک بندر کوچک گناوه قرار دارد که شرکت نفت فوق الذکر در آنجا جاده ای به طول 60 مایل به سمت نواحی داخلی ایران احداث کرده است تا از این طریق، نواحی ساحلی را به محل های اکتشافات نفتی متصل کند. دوازده ساعت را روی دریاگذراندیم تا به خلیج کویت رسیدیم که دربرخی دوره ها، بهترین بندرگاه خلیج فارس بود. زمانی شیخ مبارک (وی از سال 1896 به بعد کویت را اداره کرد)به یکی از جهانگردان چنین می گوید:
«این محل ممکن است به بندر مهمی تبدیل شود؛ اما هیچ کشتی ای در کنار آن لنگر نمی اندازد.»

منبع:
-Wilson،Arnold، “A Periplus of the Persian Gulf” ، The Geographical Journal، vol 69،no3، Mars 1927،pp. 235 – 255

"باز نشر در این وبگاه"

منبع